O nas

Jedyna taka księgarnia w Krakowie

Niezależny dom kultury i księgarnia tymczasowo na Grzegórzkach. Przyjazna przestrzeń dla działań społecznych. Forma organizacji: spółdzielnia, zarządzana demokratycznie przez wszystkie członkinie i członków. Zapraszamy na Grzegórzecką 102/4!

Spółdzielczy Dom Kultury to hasło, które najlepiej opisuje czym jest Ogniwo. Założyliśmy spółdzielnię, ponieważ współdziałanie i demokrację w miejscu pracy uważamy za najważniejszy element zarządzania.

Tymczasową siedzibą spółdzielni jest lokal przy ulicy Grzegórzeckiej 102/4, gdzie dawniej działała księgarnia Italicus. W latach 2014-2020 Ogniwo mieściło się przy ul. Paulińskiej 28, w budynku dawnej łaźni żydowskiej. Poszukiwania idealnego miejsca dla Nowego Wspaniałego Ogniwa trwają!

W naszej kameralnej księgarni znajdziecie książki ambitne i zaangażowane społecznie. W ofercie mamy publikacje m.in.: Krytyki Politycznej, Bęc Zmiany, Wydawnictwa Czarne i Wydawnictwa Karakter; czasopisma: „Nowy Obywatel” i „Glissando”. Stałe miejsce u nas ma regał na bookcrossing – wędrującą książkę. Organizujemy też spotkania autorskie i wspieramy festiwale literackie; gościli u nas nagradzani autorzy i autorki: Anna Cieplak, Weronika Gogola, Olga Drenda, Tomasz Michniewicz, Martín Caparrós. Współpracujemy z Festiwalem Conrada i Weekendem Księgarń Kameralnych. W ofercie posiadamy również niezależne czasopisma, takie jak „Nowy Obywatel” czy „Magazyn Kontakt”. Oprócz lektur można u nas kupić fairtrade’ową kawę uprawianą przez zapatystów z Meksyku.

Chcemy żeby nowa przestrzeń Ogniwa dalej była miejscem przyjaznym krakowskim organizacjom pozarządowym i niezależnym inicjatywom wspierającym szeroko pojętą tolerancję, walkę o prawa kobiet i mniejszości. Stale współpracujemy ze Stowarzyszeniem Queerowy Maj oraz Stowarzyszeniem Miasto Wspólne. Jesteśmy otwarte na różnorodne działania prospołeczne. Jako spółdzielnia pracy promujemy idee ekonomii społecznej i współpracujemy ze spółdzielniami pracy i spółdzielniami socjalnymi z całej Polski.

Dzięki Waszemu wsparciu przetrwaliśmy trudny moment pierwszej przeprowadzki i kontynuujemy działalność: organizujemy wydarzenia online, prowadzimy sprzedaż z dowozem, wysyłkową oraz reaktywowaliśmy księgarnię stacjonarną na Grzegórzeckiej.

Przed nami poszukiwania nowego lokalu, prace remontowe i przeprowadzka nr 2. Bez Was się nie uda!

Cześć (spółdzielni) pracy!